Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 16.07.2024 05:37
  Co jsou konspirace? Referáty soudců, usnesení, které vyloží věc ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 17:09
  Karma vzkazuje poškozeným: Není třeba se mstít. Jen se posaďte ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 09:31
  Honzo, k Tvému článku "Všesokolské slety......" nesouhlasím s ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 09:26
  Bravo Barboře - presentovala naši zemi lépe, než všichni ...

  Read more...

   
 • 01.07.2024 10:19
  Chirurgický nůž na Sudety Na našem severu, v Sudetech, ale ...

  Read more...

   
 • 29.06.2024 13:14
  ČLK Seminář info: Moje vystoupení se obešlo s prezentací sotva ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

MZV CR logo EJaroslav Spurný na moji kritiku ohledně mlčení týdeníku RESPEKT (2021): Musím prý si zvyknout, že „o tom co je dobré pro veřejnost naštěstí nerozhoduje Šinágl“ (text už jsem na FB nenalezl). JŠ

***

O jedné kauze z ministerstva zahraničních věcí, aneb faktická rozhodovací moc zůstává v rukou nikým nevolených technokratů. Přebujelá byrokracie jen jedním z problémů, který je schopen udusit jakoukoliv snahu o změnu.

Hlavní metodou je manipulovat svým ministrem, a to především tak, že jej zaměstnává časově náročnými úkoly, jejichž jediným účelem je, aby byl ministr zaměstnaný a do ničeho mu nezasahoval. Neštítí se však ani použít proti ministrovi jeho vlastní omyly.

Tohle je tragédie, je tím prolezlý celý státní i veřejný aparát. Nerozhodují schopnosti ale kdo je čí kamarád, kdo komu leze do pozadí a může být užitečný protislužbičkou, přihráváním zakázek kamarádům, kteří mu pomohli do funkce. Můžete vyměnit celou vládu ale tohle tu zůstane. Je třeba změnit celý systém a to je sisyfovská práce a obávám se, že bez totálního průseru celé společnosti to prostě není průchodné.

Systémová změna bude muset obsahovat přinejmenším tři aspekty:

 1. Je třeba zmenšit příležitost – bylo by naivní se domnívat, že jev je možné zcela potlačit, snad jen s výjimkou zavedení nějakého tuhého policejního státu, kde by strach z trestu byl dostatečnou hrozbou. Zmenšením příležitosti se sníží lukrativnost cíle.

2. Je třeba zvýšit transparentnost – co nemusí být tajné, nechť je zveřejněno. I to, co musí zůstat tajné, nechť je k dispozici osobám s příslušnou pravomocí. To se týká především osobní zodpovědnosti za vykonané.

3. Dojde-li k porušení pravidel, musí následovat trest, a to co nejdříve – ve výše uvedené kauze existují pravidla pro konkurzy i pro audit a nejsou-li dodržována, musí příslušné osoby nést odpovědnost.

Z uvedeného citátu však lze souhlasit i zejména s poslední větou. Byrokracie totiž vládne jednou zbraní – dokáže zastavit společnost nebo alespoň některé její významné části. A jediné, co k tomu potřebuje udělat, je začít do puntíku plnit zákony a předpisy. Tento trik nám prozradil doc. RNDr. Jiří Veselý CSc. během přednášek matematické analýzy co by příhodu ze svých let v ČSLA (časově mi to vychází na šedesátá léta).

A to je přebujelá byrokracie jen jedním z problémů, který je schopen udusit jakoukoliv snahu o změnu. Ta spolupráce vlády s opozicí, která možná bude vládnout příště, by se tu také hodila...

Celý článek>

P.S.

Ani gestapu se nepodařilo plně ovládnout státní aparát v době okupace Čech a Moravy. Řešení nahromaděných problémů začíná osobní aktivitou každého občana. Nedojde-li k hospodářskému kolapsu státu, či revoluci, která vynese do čela skutečně schopné a zodpovědné osobnosti, bude nás „řešit“ situace sama - po generace, s nejistým koncem. Riziko, že se při případné revoluci opět dostanou k moci všehoschopní je velké a přirozené, při dlouhodobé absenci elit v naší zemi a českém plebejství. Na jeho konci může být i zánik ČR, protože dopustila vládu neschopných a zločinu. Důkazů v dějinách je dostatek. Platíme za ztrátu elit, bez nichž nemá žádná země budoucnost. V klientelismu, tedy rozkrádání veřejných financí, jsme po Rusku (19%) na druhém místě ve světě (15%) - The Economist. Dnešní situace je alarmující. Situace na MZV ČR je otřesná a nemůže být trvale veřejnoprávními médii zamlčována. Lze ji srovnat s praktikami italských mafií, jen s tím rozdílem, že na konci nejsou mrtví (zatím), ale profesně likvidování ti nejschopnější, kteří nemravnému dění překáželi a odmítli mlčet a nekonat. Je dobře, že se po letech konečně objevují první kritické články v mainstreamu. Dění na MZV ČR úzce souvisí i korupcí ve vedení EU.

Tento web o dění na MZV ČR začal informovat už v roce 2020 jako jediný, zveřejněním dopisu bývalého velvyslance Slovinska v ČR pana Damjana Prelovšeka. Další otřesné informace budou jistě následovat. Věřme, že se konečně připojí i veřejnoprávní média, začnou sloužit veřejnosti, ne zájmovým uskupením a zločinu, jdoucím proti zájmům země a jejího obyvatelstva. Ministr zahraničí Jan Lipavský musí začít konat a dodržet své sliby, jinak bude „odstraněn“, dříve či později. JŠ

***

Chování a způsoby MZV ČR stále více připomínají totalitní praktiky z 50. let

Diplomat - opilec Moravec skončil, diplomatka Hybášková - za opilost povýšena, skvělá diplomatka Chaloupková - za čestnost vyhozena…

Korupce na nejvyšší úrovni EU: Tajná schůzka v Apartmá č. 412

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)