Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 26.09.2022 09:44
  Potkal jsem nedávno náhodně jednoho osmnáctiletého studenta Gymnázia ...

  Read more...

   
 • 26.09.2022 08:38
  Nejvzácnější osobnost, ještě s panem Krylem, na které můžeme ...

  Read more...

   
 • 24.09.2022 12:07
  Byl to krásný, nezapomenutelný večer ve společnosti tak vzácné ...

  Read more...

   
 • 23.09.2022 14:33
  Rusové ty nacistické zločince vyměnili za saudskou podporu ...

  Read more...

   
 • 21.09.2022 14:36
  Předpokladem odpovědnosti státu za škodu je splnění tří ...

  Read more...

   
 • 21.09.2022 14:36
  Předpokladem odpovědnosti státu za škodu je splnění tří ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

RAF Ruzyne pozvanka 240815Dlouho nic a nyní se s poctami československým letcům RAF snad roztrhl pytel. Po okřídleném lvu, umístěném radnicí Prahy 1 na Klárov, a po pamětních deskách dostanou nový památník. Roste v parčíku u původního terminálu ruzyňského letiště a má být odhalen v pondělí u příležitosti 70. výročí návratu letců.

O instalaci, kterou podpořil prezident Miloš Zeman, ministr obrany Martin Stropnický a primátorka Adriana Krnáčová (oba ANO), se zasloužilo sdružení Společnost patriotů Slaného a slánský architekt Martin Zajíček.
Asi 2,5 metru vysoká instalace je podle něho inspirována vítězným obloukem a připomíná návrat 310., 312., 313. stíhací perutě RAF a také 311. bombardovací.

"Jsou to dvě dvojice pylonů se skosenými hranami, po stranách jsou insignie našich perutí, nahoře pilotní odznak. Uprostřed na lepeném kaleném skle je vypískovaná silueta Spitfire," řekl Právu Zajíček. Podle něho se u instalace poblíž čtvrtého letištního terminálu nemá truchlit. "Neměl by to být pomník, ale památník. Chtěl jsem, aby to bylo optimistické, vzdušné, nic smutného. Vrátili se přeci vítězové," přiblížil svou myšlenku architekt.

Fakt, že na instalaci v Praze pracuje slánský spolek, se zrodil spíše náhodou. "Spojili jsme se se Svazem letců ČR, byli jsme původně požádáni o drobnější akci ve Slaném. Protože se nám podařila, začali jsme expandovat a pomohli jsme dobré věci, vybudování pomníku na Letišti Václava Havla," řekl Právu předseda Společnosti patriotů Slaného Martin Jirák.

Letci RAF mají od loňského června památník na pražském Klárově. Okřídleného lva britského sochaře Colina Spoffortha sem umístila radnice Prahy 1 přes nesouhlas památkářů. Ti za to vyměřili radnici pokutu 150 tisíc korun a starosta Oldřich Lomecký (TOP 09) ji zaplatil ze svého.

Ruzyňský katastr pro památník vrátivším se pilotům zdaleka nespadá do pražské památkové rezervace. Jeho umístění podpořila radnice Prahy 6 a věnovala na to 25 tisíc korun. "Jsem rád, že se Praha 6 alespoň symbolickou částkou připojila k tak významnému fenoménu československé historie," uvedl místostarosta pro kulturu Jan Lacina (STAN).

V Britském královském letectvu sloužilo za druhé světové války celkem 2402 Čechů a Slováků. Pětina z nich se konce války nedočkala. Padlé letce připomíná památník v pražských Dejvicích. Přeživší, kteří se vyznamenali zejména při letecké bitvě o Anglii, se do vlasti vrátili 13. srpna 1945.

Autor: Petr Janiš, Právo, 20.8.2015

* * *

Připomínám, že návrat pilotů RAF se uskutečnil až 3 měsíce po konci II.světové války v Evropě. SSSR si nepřál, aby to „rušilo“ oslavy Rudé armády – tzv. „osvoboditelky“. Tedy už v roce 1945 se naše vláda nechovala svobodně, ale jako poslušný sluha. Po krátké svobodě tak začalo další otroctví – komunistické, ze kterého se vzpamatováváme dodnes. Důkazem je i to, že pomník bude umístěn tam, kam mnoho lidí nezavítá. Kdepak do centra Letiště Václava Havla, či Prahy, nebo pojmenovat nějaké nové náměstí, ulici či třídu v Praze ve jménu památky a úcty k RAF!

Zvu tímto širokou veřejnost k pietnímu aktu na Olšanech k ukončení II.světové války, dne 2.září 2015 od 15:00 do 18:00 hod. na Vojenském hřbitově spojenců a u pomníku pilotů RAF. Růže a věnce budou zajištěny. Pietní akt proběhne bez projevů. Děkuji za šíření této informace všemi možnostmi.    

V úctě k památce a odkazu pilotů RAF a všem obětem nacismu a komunismu!

 

Jan Šinágl, 22.8.2015

* * *

http://www.spslany.estranky.cz/ - všimněte si jak je text malý, nečitelný, nelze zvětšit?!

Koho dnes ještě skutečně zajímá 47.výročí okupace z roku 1968 a 70.výročí návratu pilotů RAF do vlasti?!

Hradčany: 70 let od návratu válečných čs. pilotů RAF do vlasti

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (1 Vote)
Share

Komentáře   

-1 #2 Jan Herna 2015-08-28 21:09
My členové mezinárodní nevládní organizace Křižovníci s červeným srdcem Cyriaci v městě Jemnici na Vysočině provozujeme vojenské muzeum leteckého maršála armádního generála RNDr. Karla Janouška, kde máme v 1.patře leteckou část expozice s fotografiemi vynikajících letců, fotografiemi z filmů
-1 #1 Jan Herna,Th.Dipl. 2015-08-28 20:55
My členovémezináro dní nevládní organizace Křižovníci s červeným srdcem Cyriaci v městě Jemnici na Vysočině provozujeme vojenské muzeum leteckého maršála armádního generála RNDr. Karla Janouška, kde máme v 1.patře leteckou část expozice s fotografiemi vynikajících letců, fotografiemi z filmů Nebeští jezdci a Tmavomodrý svět, kde mluvíme o osudech letců, máme zde i znaky našich perutí, uniformy, seznamy letců a jaké obdrželi vyznamenání a tak udržujeme tradici našich letců před veřejností i u školní mládeže. Máme i seznamy našich letců i x I.světové války a další materiály. Najdete nás i na internetu:www.c yriaci.com. Máme otevřeno denně 9.30 - 11.30,12.30 - 15.00

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)